جمعه 08 مرداد 1400

ارومیه

چاپ  
راهنمای پذیرش فرزندان بهزیستی در قالب طرح خانواده امین

 

مقدمه :
   دنیا برای همه همیشه خوب و با شرایط عادی شروع نمی شود . تا به یاد داریم ، بوده اند بچه هایی که از وقتی به خودشان آمده اند و فهمیده اند کجایند چیزی را گمشده داشته اند : " دست پدری که پشتوانه شان باشد و نگاه مادری که بدرقه راهشان "
بچه های بی سرپرست و فاقد سرپرست صلاحیت دار ، کسانی هستند که این شرایط ، بار مسئولیت و عواقب دوری از خانواده ، همه به دوش آنهاست و عواقب اخلاقی ، تربیتی و اجتماعی ، به شدت آنها را تهدید می کند .
  بهزیستی ، خانه امن این فرزندان است و با تدبیر قانون ، وظیفه دارد حمایت از فرزندان را برای همیشه پذیرا باشد ، بهزیستی هم با وجودی که بیشترین خدمات را برای فرزندان خود در نظر می گیرد و سعی کرده تا جایی که امکان دارد فضایی شبیه به خانواده را تامین کند ، اما اعتقاد دارد خانواده جایگزین در هر شرایطی بهتر از حضور فرزندان در مراکز شبانه روزی است .
  در همه جوامع بشری ، به ویژه جوامع ایرانی و اسلامی ما ، خانواده هایی هستند که خواهان پذیرش فرزندان باشند . این خانواده ها ، امین بهزیستی برای فرزندان تحت پوشش هستند .  از این اتفاق خجسته به بعد ، کودکی که در حال رشد و شکل گیری شخصیت فردی و اجتماعی است ، به جای حضور در مراکز شبانه روزی و شبه خانواده ، محیط خانواده را برای رشد تجربه می کند .
  طرح "خانواده امین" ایده ای است که بهترین راه حمایت از بچه های محروم از خانواده است ، خانواده های متقاضی ، می توانند علاوه بر نگهداری بچه های خودشان ، متقاضی پذیرش ، مراقب وپرورش حداکثر 3 کودک تحت سرپرستی سازمان بهزیستی در جمع خانوادگی شان باشند . این ، البته با فرزند خواندگی کمی تفاوت دارد .

هدف طرح چیست ؟
 هیچ بچه ای زندگی طولانی در مراکز شبانه روزی شبه خانواده را دوست ندارد .
 جدای از این ، توجه به مسائل تربیتی و رسیدگی بهتر به نیازهای عاطفی کودک ، نکته هایی است که تنها در خانواده شدنی است . همزمان ، تجربه های علمی نشان داده که راه اندازی بهترین موسسه های نگهداری و رسیدگی به بچه ها جدای از هزینه بسیار بالا ، بازده کمتری نسبت به حضور کودک در جمع یک خانواده متوسط و البته با صلاحیت دارد .
  خانواده هایی هم هستند که با شرکت در این طرح ، علاوه بر نیت خیری که دارند ، نیاز خود را برای حضور در کنارشان برطرف می کنند .

چه خانواده هایی صلاحیت دارد؟
  قرار نیست کودکی که لااقل یک بار تجربه مثبتی از خانواده ، نداشته ، دوباره در محیط مشابهی قرار بگیرد . به همین دلیل خانواده امین ، را باید برای حضور فرزند در کنارشان فراهم کند و این موارد توسط کارشناسان بهزیستی به دقت بررسی می شود :
1. خانواده امین باید ایرانی مسلمان ، متعهد و معتقد به دین اسلام باشند و البته ، غیر از نداشتن سوء پیشینه کیفری ، حسن خلق و مهارت کافی پرورش فرزند را داشته باشند .
2. وقتی هم قرار است عضو جدیدی با سن و جنسیت خاص خودش وارد یک خانواده شود ، آن خانواده باید نسبت به رعایت مسائل شرعی و تربیت صحیح او متعهد شوند .
3. بدیهی است که خود اعضای خانواده میزبان باید سلامت جسم و روان کافی در حد ایفای مسئولیت نسبت به فرزند داشته باشند .
4. بدانید که اگر داوطلب چنین کار خیری شدید ، حداقل باید دیپلم داشته باشید (لابد برای رسیدگی به درس و مشق بچه) و البته اگر کارشناس علوم تربیتی ، روانشناسی ، جامعه شناسی یا مدد کاری داشته باشید ، در اولویت هستید .
5. شما (خانواده ، داوطلب) باید مهارت برخورد و تعامل با کودک را داشته باشید و توانایی تان در حمایت از او را هم اثبات کنید .
6. بستگان سببی و نسبی بچه ، اگر شرایط لازم را داشته باشند ، به دیگران ترجیح داده            می شوند .
7. حواستان باشد ، سقف اعضای خانواده ، بعد از پذیرش فرزند جدید ، نباید از 7 نفر بیشتر شود .
8. دست پدر خانواده ، به اصطلاح باید توی جیبش برود . این قدر که چرخ زندگی شان راحت بچرخد .
9. زنان خود سرپرست هم بدانند که اگر شرایط معمول را داشته باشند ، با تایید کمیته شبه خانواده بهزیستی استان خودشان می توانند فرزند دختری دختر را بر عهده بگیرند .

کدام کودک انتخاب می شود ؟
بچه های مقیم مراکز شبانه روزی که از نظر روانشناس و مدد کاری های این مراکز شرایط حضور در خانواده متقاضی را داشته باشند ، با زمینه سازی مناسب برای هر دو طرف ، به صورت کوتاه یا بلند مدت ، برای زندگی در جمع یک خانواده داوطلب معرفی می شوند .

مراحل کار چگونه است ؟
هدف از اجرای طرح "خانواده امین" ، تسهیل در فرزند پذیری خانواده های متقاضی است . مطمئن باشید قرار بر این است روال انجام کار به سرعت و فارغ از تکلفات سخت اداری انجام شود . اگر هم در انجام مراحل کار دقت و حساسیت مشاهده کردیم به خاطر اطمینان از فراهم شدن شرایط زندگی خوب برای فرزند و همین طور خانواده امین است . اما روال انجام کار ، به صورت دقیق تر :
• تایید صلاحیت خانواده داوطلب
این کار ، بر اساس گزارش های مددکاری و از طریق کمیته شبه خانواده بهزیستی هر استان انجام می شود .
با دریافت درخواست خانواده امین ، بررسی لازم برای انتخاب کودک مناسب و سپس آشنایی اولیه با خانواده می شود . با وجود داشتن شرایط از طرف کودک و خانواده داوطلب ، لازم است موفقیت کار با توجه به ویژگی های خاص دو طرف، دقیقاً بررسی می شود .
• آموزش
 ارائه نکات ظریف کارشناسی و تربیتی در مورد این بچه ها به خانواده ها ، و شناساندن محیط جدید زندگی و شرایط آن به کودک ، نکته مهمی است که مددکارها اجرای آن را به عهده دارند .
• پیگیری قانونی
 بعد از فراهم شدن همه شرایط برای حضور کودک در جمع خانواده جدید ، معرفی نامه لازم برای مراجع قضایی ارسال می شود تا حکم "امین خانواده" کودک ، برای خانواده داوطلب صادر شود .
• و اما بعد ...
 به بهزیستی حق می دهید که برای همیشه فرزند تحت حضانت خود را رها نکند . بنابراین پس از حضور فرزند در خانواده ، مدد کاری بهزیستی دوست خانوادگی شما خواهد بود . در حقیقت ، بدون اینکه مزاحمتی در محیط خانواده برای فرزند و اعضاء خانواده پیش بیاید ، شرایط جدید فرزند توسط مدد کار بهزیستی به صورت مستمر مورد نظارت است و نکات لازم در پرونده اجتماعی مختص او درج می شود . خانواده باید توانسته باشند ، نیازهای عاطفی ، جسمی ، روانی و فرهنگی او را برطرف کنند . در غیر این صورت به ویژه اگر تداوم حضور کودک در خانواده به صلاح بچه نباشد ، یا چنانچه کودک با سوء رفتار و بی توجهی مواجه شده باشد ، از خانواده پس گرفته خواهد شد .

نکته : اگر خانواده امین متقاضی فرزند خواندگی کامل باشد و تمامی شرایط و قانونی آن را هم احراز کرده باشد ، در این صورت سرپرست اصلی بچه در طول مدت حضور در خانواده امین شناسایی نشود، این خانواده در اولویت فرزند خواندگی دائم او به عنوان "فرزند خوانده" قرار خواهد گرفت .

شماره تلفن 88788734 به صورت  برای دریافت اطلاعات تکمیلی طرح ، به شما کمک خواهد کرد . ضمن اینکه دفتر امور شبه خانواده معاونت امور اجتماعی بهزیستی هر استان ، مرجع اصلی برای علاقمندان به طرح است .

 

 

چاپ  
فرم پذیرش کودک با هویت
چاپ  
فرم پذیرش کودک مجهول الهویه