چاپ  
آرشیواخبار
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 2196  تعداد امتیازدهی:  3   (Article Rating 


مدیر کل بهزیستی آذربایجان غربی: آگاهسازی و توانمندسازی مبتلایان به بیماری ایدز؛ مهمترین برنامه های کنترل ایدز در آذربایجان غربی

مدیر کل بهزیستی آذربایجان غربی: آگاهسازی و توانمندسازی مبتلایان به بیماری ایدز؛ مهمترین برنامه های کنترل ایدز در آذربایجان غربی

 مدیر کل بهزیستی آذربایجان غربی گفت: آگاهسازی ، ارائه خدمات کاهش آسیب به معتادین با رفتار پرخطر و خدمات حمایتی و توانمندسازی مبتلایان به بیماری ایدز از مهمترین برنامه های کنترل ایدز توسط بهزیستی استان است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهریستی آذربایجان غربی؛ دکتر سعید فریور با اشاره به شعار روز جهانی ایدز با عنوان "همبستگی جهانی مسئولیت مشترک" افزود: بطور کلی پیشگیری، حمایت و توانمند سازی رویکردهای حمایتی بهزیستی استان در زمینه ایدز است وبرنامه های «کاهش آسیب » از مهمترین برنامه ها برای کنترل این بیماری می باشد.

 

فریور با اشاره به اقدامات پیشگیرانه در خصوص این بیماری تصریح کرد: به منظور پیشگیری از ایدز در سه سطح پیشگیری اولیه، پیشگیری ثانویه و پیشگیری ثالثیه اقداماتی صورت می گیرد.

 

وی با بیان اینکه مرحله پیشگیری اولیه شامل برگزاری کلاس های آموزشی برای گروه های هدف مختلف از جمله برای افراد ساکن در محلات شهری و روستای ، محیطهای اداری ، کارخانجات و.... به منظور ارتقاءسطح آگاهی مردم جهت پیشگیری از ایدز است، اظهار کرد: پیشگیری ثانویه شامل اجرای برنامه های کاهش آسیب اعتیاد از طریق راه اندازی مراکز کاهش آسیب و اجرای فعالیت های کاهش آسیب (شامل توزیع سرنگ و سوزن ، آموزش رفتار سالم جنسی ، آموزش پیشگیری از ایدز و...) بوده که از سال 1385 در بهزیستی استان شروع شده وبا توجه به اهمیت عفونت HIV/AIDS و سایر عفونتهایی که از طریق اعتیاد تزریقی منتقل می شوند، برنامه های کاهش آسیب می تواند در افرادی که تمایل به ترک مصرف مواد ندارند از انتقال این عفونتها پیشگیری نماید. از طرفی اجرای برنامه های کاهش آسیب در بعضی موارد در بلند مدت فرد را به سمت درمان یا ترک کامل مواد ترغیب می کند.

 

مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه این فعالیت ها در مراکز گذری یا (DIC) Drop-in centerیا در تیم های امداد رسان سیار (Outreach) انجام می شود وخدمات کاهش آسیب را روزانه به معتادان با رفتارهای پر خطر ارائه می دهند، ادامه داد: سرپناه شبانه ( Shelter ) نیز برای کاهش عوارض بهداشتی و اجتماعی در معتادان با رفتارهای پر خطر و بی خانمان و جهت اقامت شبانه آنها می باشد .

 

فریور خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه مراکز و خدمات کاهش آسیب در مناطقی ایجاد میگردد که تجمع معتادان تزریقی و با رفتارهای پر خطر وجود دارد همچنین تغییر الگوی مصرف و جابجایی این گروه از معتادان در بزرگراهها ، مناطق و میادین پر جمعیت شهر ، به یک مشکل تبدیل شده است، لذا مراکز سیار(موبایل ون ) جهت پوشش این مناطق نیز راه اندازی شده است .

 

وی با اشاره به راه اندازی کانکس یا ایستگاه کاهش آسیب نیز گفت: این مراکز وتیم های سیار با ارائه اقلام پیشگیری ( توزیع سرنگ وسرسوزن وپد الکلی و کاندوم ....)،انجام تست اچ آی وی جهت بیماریابی ،آموزش و آگاه سازی ،حمایت همتایان،توانمند سازی و ... در خدمت رسانی به افراد دارای رفتارهای پرخطر ومعتادین تزریقی به منظور پیشگیری از ایدز تلاش می کنند.

 

فریور با بیان اینکه در حال حاضر استان دارای 6 مرکز گذری ارائه خدمات کاهش آسیب روزانه ،6 تیم سیار توزیع سرنگ وسوزن، 4 مرکز سرپناه شبانه و یک موبایل ون و یک ایستگاه کاهش آسیب می باشد و خدمات رایگانه به این افراد ارائه می شود، تصریح کرد: در حال حاضر حدود 1765نفر معتاد با رفتار پرخطر تحت پوشش این خدمات قرار دارند و نزدیک به 650 میلیون تومان جهت ارائه خدمات به این مراکز پرداخت شده است .

 

مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی با اشاره به روش پیشگیری ثالثیه تصریح کرد: خدمات حمایتی و توانمندسازی به افراد مبتلا در باشگاه مثبت در این روش انجام می شود که این باشگاه از سال 94 جهت ارائه حمایت های روانی اجتماعی و وتوانمندسازی وارائه خدمات به بیماران ایدز وخانواده های آنان در بهزیستی استان ودر شهرستان ارومیه راه اندازی گردیده وآموزش مهارت های زندگی،رفتارهای جنسی ایمن تر،بهداشت باروری،خود مراقبتی،خدمات فرهنگی-اجتماعی و... ازخدمات این مرکز می باشد و همچنین پرداخت کمک هزینه زندگی ،کمک هزینه درمان پزشکی ودندانپزشکی و ودیعه مسکن و کمک هزینه تحصیلی برای فرزندان و....... به مبتلایان وخانواده های آنان از جمله خدماتی دیگری است که در باشگاه مثبت ارائه می شود.

 

فریور ادامه داد: در حال حاضر 69 نفر تحت پوشش باشگاه مثبت هستند و از خدمات باشگاه استفاده می کنند.کد خبر:  1555349
فرستنده: behzisty-ag.ir Admin
گروه: اخبارورویدادهای سازمان

[Atorpatdate]
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above: