دات نت نیوک
GO
معرفی بهزیستی

مقدمه:

در جهت تحقق اصول 21و29 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و به منظور تامين موجبات برنامه ريزي هماهنگي، نظارت و ارزشيابي و تهيه هنجارها و استانداردهاي خدماتي و توسعه اجراي برنامه هاي بهزيستي در زمينه حمايت از خانواده هاي بي سرپرست و نيازمند ،ارائه خدمات مختلف به كودكان و تدارك امكانات پيشگيري و توان بخشي حرفه اي و اجتماعي معلولين جسمي و رواني و تجديد تربيت منحرفين اجتماعي و حمايت و نگهداري از كودكان و اطفال بي سرپرست و معلولين غير توانبخشي و سالمندان و آموزش نيروي انساني خدمات بهزيستي و توانبخشي و تامين موجبات تشويق، جلب مشاركت و فعاليت گروههاي داوطلب و موسسات غير دولتي سازمان بهزيستي كشور در سال 1359 تشكيل گرديد. اين سازمان وظائف تخصصي خود را در قالب معاونتهاي تخصصي امور اجتماعي، امور توانبخشي،امور فرهنگي و پيشگيري و امور مشاركتهاي مردمي و اشتغال ارائه مي نمايد.

چگونه مي توانيم راه حل مشكلاتمان را بيابيم...؟

ضرورت راه اندازي خط سه رقمي تلفن اورژانس اجتماعي (خط 123) به منظور دستيابي سريع براي افراد گروههاي هدف آشكار گرديد.دفتر امور آسيب ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي كشور بر آن شد تا با حمايت و تعامل با وزارت ارتباطات و فن آوري اطلاعات،نيروي انتظامي كشور،قوه قضائيه و ديگر ارگانهايمربوط به نسبت به راه اندازي خط تلفن اورژانس اجتماعي اقدام نمايد تا بتوانيم قدم مؤثري در جهت توانمند سازي اقشار در معرفي آسيب و آسيب ديده اجتماعي بدارد. هدف كلي اين طرح در دسترس قرار دادن خدمات تخصصي سازمان بهزيستي به تمامي افراد جامعه اهداف جزئي آن 1- مداخله تخصصي مؤثر به منظور كاهش جرائم وجلوگيري از تشديد بحران و آسيبهاي اجتماعي و كاهش صدمات بر اقشار در معرض آسيب 2- مداخلات تخصصي به اقشار آسيب پذير جهت دستيابي به حقوق خود و توانمند سازي آن 3- ارائه راهنمائيهاي لازم در خصوص فعاليتهاي سازمان بهزيستي گروه هدف : كودكان آزار ديده- زنان آزار ديده-افرادي كه اقدام به خودكشي كرده اند و يا قصد خودكشي دارند – فرار از منزل – زوجين متقاضي طلاق- زنان و دختران در معرض آسيب و آسيب ديده اجتماعي –كودكان خياباني - سالمندان و معلولين آزار ديده – معتادين – افرادي بي خانمان- بيماران رواني مزمن نحوه پذيرش با تماس تلفني گروه هدف يا تماس تلفني مردم و اعضاء خانواده –تماس تلفني كارشناسان و كودكان دولتي و غير دولتي نحوه ارائه خدمات به صورت شبانه روزي مي باشدكه توسط نيروهاي تخصصي از جمله روانشناس – مددكار بصورت خدماتي-ارائه راهنمائي لازم به تماس گيرندگان- ارجاع تماس گيرندگان در صورت نياز به مراكز تابعه سازمان (توانبخشي – پيشگيري – اجتماعي) و در نهايت ارجاع افراد به مراكز مداخله در بحرانهاي فردي ،خانوادگي و اجتماعي

چگونه مي توانيم از مراكز آموزش علمي – كاربردي بهزيستي اروميه بهره مند شويم...؟

علاقه مندان جهت ثبت نام ترم زمستاني و اخذ دفترچه حداكثر تا تاريخ 03/11/88 مي توانند به ادارات پست مراجعه نمايند. رشته ها و شرايط ثبت نام در نيمسال دوم تحصيلي 89-88 : * رشته هاي كارداني : 1- مددكاري اختصاصي 2- تربيت مربي كودكان استثنائي شرايط پذيرش : داشتن ديپلم * رشته كارشناسي نا پيوسته : 1- پيشگيري از آسيبهاي اجتماعي 2- گرايش پيشگيري از اعتياد شرايط پذيرش : كليه دارندگان مدرك كارداني ، رشته هاي انساني * رشته كارشناسي نا پيوسته : مديريت عمليات امداد و نجات نوع مدرك ورود: كارداني امداد سوانح-كارداني ايمني صنعتي – كارداني بهداشت مدارس – كارداني محيط زيست كارداني بهداشت (كودكياري)- بهداشت حرفه اي هوشبري – كارداني تكنسين اتاق عمل – كارداني بهداشت عمومي – كارداني امور بيمه – كارداني بهداشت محيط – كارداني پرستاري – كارداني عمران مهلت ثبت نام : از مورخه 27/10/88 لغايت 03/11/88 اخذ دفترچه ثبت نام : ادارات پست شماره تماس : 3846644

ضرورت تشكيل سازمان بهزيستي

پراكندگي خدمات و عدم هماهنگي ميان سازمان هاي مذكور سبب شد تا ارائه خدمات اجتماعي به معلولان و نيازمندان جامعه از انسجام كافي برخوردار نباشد .با پيروزي انقلاب اسلامي و تأكيد بر حمايت از محرومان ، مسئولان ساماندهي اين برنامه را عهده دار شوند.با تلاش بي دريغ لايحه قانوني تشكيل سازمان بهزيستي كشور در سال 1359 توسط شوراي انقلاب اسلامي به تصويب رسيد. وسعت وظايف محوطه كه عمدتاً در ارتباط با اقشار محروم و آسيب پذير جامعه بوده و عدم در آمد زايي از تفاوتهاي اساسي اين سازمان با سازمانهاي غير رفاهي موجود است. ارائه خدمات به تنهايي خارج از توان يك سازمان است بديهي است مشاركت مردم ، سازمانها و ساير ارگانها و نهادها تأثير عمده و قابل در بهبود عملكرد و پيشبرد اهداف انسان دوستانه اين سازمان خواهد داشت.آري محرومان واقعي و نيازمندان چشم اميد به حمايت و توجه ما دوخته اند و هر يك از ما به عنوان يك شهروند به نوبه خود نقش مهمي در كاهش آلام انساني و بر آوردن نيازها خواهيم داشت.

تأثير انسجام و نشاط در خانواده ها در پيشگيري از اعتياد

در جلوگيري از شيوع اعتياد در نسل جوان ،ساختار خانواده و انسجام خانوادگي يك عامل مهم است و مي تواند در ايجاد ارتباط عاطفي بين اعضاء خانواده بسيار مفيد باشد و اين در حاليست كه شواهد نشان مي دهد كه يكي از بزرگترين مشكلات موجود در ايران گست عاطفي در بين افراد خانواده است.تلاش والدين براي امرار معاش غالب اوقات مفيد آنان را پر مي كند و به نظر مي رسد كه براي تفريح و گذراندن اوقات فراغت در كنار فرزندان و ساير اعضاء خانواده فرصتي باقي نمي ماند،در حالي كه با داشتن برنامه اي صحيح مي توان از دقايق كوتاهي كه امكان در كنار هم بودن وجود دارد ،استفاده بهتر كرد. جامعه شناسان خانواده ها را از لحاظ ساختار رفتاري ،فرهنگي و تربيتي به انواع مختلف تقسيم كرده اند:خانواده هاي از هم گسيخته ، خانواده هاي سهل انگار ، خانواده هاي پركار ،خانواده هاي مستبد،خانواده هاي منطقي در اينجا لازم مي دانم كه به يك خانواده سالم و ايمن اشاره كنم ،جامعه شناسان اينگونه خانواده ها را بعنوان خانواده منطقي معرفي مي نمايند.در خانواده هاي منطقي ، والدين تلاش مي كنند كه ضمن رعايت نكاتي مثل تنظيم خانواده ،بهداشت ، تعليم و تربيت و تهيه نيازهاي اوليه فرزندان اعمال زير را انجام دهند. 1- خود وعمر و انرژي خود را وقت تهيه امكانات غير ضروري و لوكس نكرده و ضمن پرهيز از زياده خواهي ،از امكانات موجود بهترين استفاده را بعمل مي آورند. 2- زمان بيشتري را براي با هم بودن ،در كنار هم از زندگي لذت بردن و ايجاد روابط عاطفي عميقتر صرف مي كنند. 3- با كودكان خود با شيوه اي منطقي و دوستانه بحث و گفتگو مي كنند. 4- براي آنانكه فرزندانشان با مسائل زندگي و شيوه هاي " حل مسئله " آشنا شونددر مواردي كه اصلاح بدانند با آنان مشورت مي كنند و به نظرات كودكانه آنها با دقت گوش مي كنند. 5- مسائل و مشكلات اجتماعي را بدون ايجاد ترس و وحشت و در قالب تمثيل هاي ساده براي كودكان تشريح مي كنند و آموزش هاي لازم را براي مواجه شدن با اين مشكلات و روشهاي صحيح برخورد با موقعيت خطرناك را به آنان ارائه مي دهند. 6- ضمن تلاش براي اجابت خواسته هاي بحق و الزامي فرزندان از تسليم شدن به خواسته هاي غير لازم و نا معقول آنان خودداري مي نمايند و به اين ترتيب به فرزندان خود مهارت " نه " گفتن در برابر پيشنهاد هاي غلط را مي آموزند. پيام كوتاه : "" قدر خانواده را بدانيد .داشتن خانواده اي منطقي و منسجم حق نوجوانان ايران است ""

مهمترين عوامل خطر ساز براي شيوع و بروز مصرف مواد مخدر در جوانان

هرچند عده اي معتقدند كه مبارزه با ورود ،ساخت و عرضه مواد مخدر در اولويت اول قرار دارد ولي برخي ديگر مهم ترين اصل را پيشگيري مي دانند .با توجه به اهميت پيشگيري در جلوگيري از شيوع اعتياد در نوجوانان و جمعيت بسيار جوان ايران در اينجا به مسئله پيشگيري ،انواع و روشهاي آن اشاره مي كنيم . پيشگيري اوليه : براي ارائه روشهاي پيشگيرانه بايد عواملي را كه احتمال اعتياد به مصرف مواد مخدر را در افراد و مخصوصاً جوانان افزايش مي دهد با دقت شناسائي كرد و در مقابل ،عوامل ايمن ساز و يا مقاوم كننده استانها در برابر وسوسۀ مصرف مواد مخدر را هم بررسي نمود مهمترين عوامل خطر ساز براي شروع و بروز مصرف مواد مخدر در جوانان عبارتند از : 1- محيط نا مناسب و از هم پاشيدۀ خانوادگي و وجود افراد معتاد ،به ويژه والدين در خانواده در كنار نوجوانان 2- تربيت غلط و نا كار آمد مخصوصاً در مرحله حساس ِ گذر از نوجواني به جواني و سالهاي بحراني بلوغ 3- نقش مخرب هم سالان و دوستان ناباب در مدرسه و جامعه 4- كمبود برنامه هاي تفريحي براي جوانان ، مخصوصاً در خلال برنامه هاي آموزشي ، اين خطر در جوامعي كه جوانان آن سالم و پر انرژي ولي فاقد امكانات لازم براي تخليه هيجان هاي خود و در واقع به " فقر شادي " و در عين حال " فقر حركتي " مبتلا هستند بسيار بيشتر است. 5- احساس خود كم باوري و عدم اعتماد به نفس و در نتيجه ضعف در برابر وسوسۀ ناشي از كنجكاوي . ناتواني در ابراز وجود،گفتن " نه " در برابر پيشنهاد ديگران به مصرف سيگار ، قليان و يا مواد مخدر ... 6- تمايل به پر كردن اوقات فراغت با انجام اعمال پر هيجان و يا جستجوي لذت و احساس برتري و بزرگي - پيام كوتاه 1 : "" شادي ، خوشبختي حق همه است "" - پيام كوتاه 2 : "" تحرك و نشاط راز پيروزي ""

تأثير ورزش در پيشگيري و درمان اعتياد

ورزش دشمن اعتياد اين جمله سه كلمه اي شعار نيست بلكه ريشه در يك منطق علمي دارد.در تمام جهان از ورزش به عنوان وسيله اي كه مي تواند در هر شرايطي در مقابل بروز اعتياد و مصرف مواد مخدر مقاومت نموده و مؤثر باشد ياد مي كنند ورزش و فعاليتهاي بدني هم ، مي تواند در پيشگيري از اعتياد و همچنين در مان معتادين بسيار مفيد و مؤثر باشد. به طور قاطع مي توان گفت اگر ورزش و فعاليتهاي بدني مناسب به طور علمي و بر مبناي خصوصيات هر فرد طراحي شده و به درستي اجرا شود ، داراي نتايج بسيار مفيدي از جمله : 1- افزايش قدرت عضلاني 2- استقامت عضلاني 3- انعطاف پذيري در برابر درد ناشي از خشكي مفاصل و يا پارگي زودرس تاندون ها 4- تنظيم ضربان قلب و تنفس 5- تركيب بدني مناسب 6-چگالي استخوان 7- بالا بردن سيستم ايمني بدن خواهد داشت. ورزشكاران و كساني كه به بازي هاي دسته جمعي مي پردازند از حالت انزوا و گوشه گيري خارج شده و به تعامل با ديگران مي پردازند و به علت اظهار نظر در مورد مسائل مربوط به بازي و ورزش و لزوم دفاع از حق خود قادر مي شوند كه صراحتاً به بيان عقايد و نظرات خود بپردازند و لذا شهامت ابراز وجود و جرأت ورزي را به دست مي آورند و همانگونه كه مي دانيدگوشه گيري يا عدم توانائي در ابراز و جود و گفتن " نه " از مشكلاتي است كه مي تواند زمينه ساز اعتياد در نوجوانان باشد. - پيام 1 : ورزش دشمن اعتياد و ياور انسان در عبور از مشكلات است - پيام 2 : ورزش ، نشاط و تلاش پلي به سوي سلامت و خوشبختي است.

مراكز توانبخشي و نگهداري معلولين جسمي و حركتي شبا نه روزي و روزانه سازمان بهزيستي

آمار نشان مي دهد كه به طور متوسط 10% افراد جامعه با علتهاي مختلف ناشي از مصايب ژنتيكي ، سوانح ، فقر ، محروميتهاي غذائي ، بهداشتي و ... مبتلا به انواع معلوليتها مي شوند كه تعدادي از اين افرادِ ناتوان در رديف معلوليتهاي جسمي حركتي قرار مي گيرند. معلول جسمي حركتي به فردي اطلاق مي شود كه به علل مادر زادي و يا در اثر صدمات و بيماريهاي مغز و اعصاب ،ارتوپدي و روماتولوژي دچار كاهش دائم در توانائيهاي جسمي و متعاقباً اختلال در عملكردهاي فردي و اجتماعي وي شده اند و قادر به ادامه زندگي به صورت مستقل نبوده و نياز به مراقبت دائم دارد. به عنوان مثال كودكي كه دچار معلوليت جسمي حركتي CP شده و از هم سن و سالهاي خود از نظر حركتي عقب مي افتد باعث نگرانيهاي شديد والدين مي شود كه گاهي باعث بروز اختلافات خانوادگي و با بالا رفتن سن بچه و افزايش وزن و مشكل در جابجائي بچه باعث بروز كمر درد و زانو درد در خانواده مي شود و گاهي فوت يكي از والدين ، نياز به استفاده از مراكز شبانه روزي جهت توانبخشي و نگهداري از معلول ، در خانواده و جامعه احساس مي گردد. مراكز آموزش و توانبخشي روزانه معلولين جسمي حركتي نيز از ضروريات غير قابل اجتناب جهت كمك به بهبود و درمان و توانبخشي و حمايت از خانواده هايي است كه به علل مختلف داراي فرزند معلول شده و خانواده ها دانش و مهارت كافي در درمان و توانبخشي كودكان خود ندارند و نياز به استفاده از مراكز توانبخشي روزانه را دارند. اهداف ايجاد مراكز مراقبتي شبانه روزي معلولين جسمي حركتي عبارتند از : • كمك به خانواده هاي داري فرزند معلول حركتي شديد با نياز به مراقبتهاي خاص درماني و توانبخشي كه امكان نگهداري از فرزند معلول به خصوص با بالا رفتن سن و افزايش وزن توانخواه در منزل وجود ندارد • نگهداري از معلولين جسمي حركتي بي سرپرست يا بد سرپرست • ارائه همزمان و مؤثر خدمات توانبخشي در محيطي مناسب و كادر مجرب • باز كرداندن آرامش به خانواده هايي كه به جهت نگهداري معلول جسمي حركتي در منزل دچار مشكلات روحي و خانوادگي شده اند • برنامه ريزي توانبخشي و در ماني در سطح مختلف توانبخشي توسط تيم مجرب و تخصصي در مركز خدماتي كه اين مراكز ارائه مي دهند عبارتند از : • ارائه خدمات فيزيو تراپي ، كاردر ماني ، روانشناسي در مراكز آموزشي به معلولين و آموزش به خانواده ها و مشاوره روانشناسي به خانواده ها جهت شناساندن و آگاهي دادن ماهيت معلوليت جسمي حركتي و كاستن از مشكلات روحي خانواده • برنامه ريزي آموزشي و توانبخشي و گاهي درماني در خصوص هر كودك معلول جسمي حركتي توسط تيم توانبخشي با اميد اينكه با ايجاد اين مراكز معلولين عزيز بتوانند مانند افراد عادي به زندگي پر نشاط فردي خود در جامعه ادامه دهند.

هاست ویندوز آناج